Wspinanie- jak zacząć?

Wspinanie- jak zacząć?

Chcesz udoskonalić sylwetkę, a rytmiczne podskoki na zajęciach fitness wcale Cię nie bawią? Marzysz o większych mięśniach, ale nudzi Cię wyciskanie ciężarów? A może po prostu szukasz ciekawej formy spędzania czasu? Spróbuj swoich sił we wspinaczce!

Wspinaczka to sport, który angażuje wszystkie partie mięśni, nawet te jeszcze przez Ciebie nieodkryte. Dzięki niej rozwiniesz swoje ciało, nawet o tym nie myśląc- każdy trening to porcja rozrywki i nowych wyzwań, a świetna sylwetka to pozytywny „efekt uboczny”. Wspinanie wpływa dobrze nie tylko na kondycję fizyczną, ale i psychiczną- podnosi pewność siebie, uczy radzenia sobie z własnymi ograniczeniami i dostarcza regularnej dawki endorfin, które poprawiają samopoczucie.

Od czego zacząć?

Na pierwszy trening najlepiej wybrać się z grupą przyjaciół, w której czujesz się swobodnie. Nie musisz zabierać ze sobą niczego specjalnego- wystarczy wygodny strój sportowy i buty na zmianę. Dobrze sprawdzą się zwykłe trampki, tzw. halówki, jednak warto przemyśleć wypożyczenie specjalnych butów do wspinaczki. Mają one znacznie przyczepniejszą podeszwę i lepiej przylegają do stopy, dzięki czemu będzie Ci łatwiej stawać na stopniach. Można to porównać do wyjścia na lodowisko- w zwykłych butach też możesz się poślizgać, ale dużo przyjemniej jest to robić w łyżwach.

Buty wspinaczkowe wypożyczysz w recepcji – osoba z obsługi podpowie Ci, jak dobrać odpowiedni rozmiar.

„Mam za słabe ręce”

To obawa najczęściej wypowiadana przez osoby rozpoczynające przygodę ze wspinaniem. Pamiętaj, nie od razu Rzym zbudowano. Twoje ręce szybko przyzwyczają się serwowanych im obciążeń. Dodatkowo, co może zadziwić, podstawową rolę we wspinaczce grają nie ręce, a… nogi! Instruktorzy obecni na ściance pokażą Ci, jak ich prawidłowo używać, by nie przemęczać rąk i skutecznie pokonywać wspinaczkowe drogi.

Czy to jest bezpieczne?

Sprzęt używany na naszej ścianie posiada odpowiednie atesty, a specjalne materace amortyzują upadki, chroniąc stawy przed przeciążeniami. Należy jednak pamiętać, że każdy sport niesie ze sobą ryzyko kontuzji, dlatego warto uprawiać go z głową i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Na zajęciach wspinaczkowych instruktor objaśni jak prawidłowo rozgrzać mięśnie przed wysiłkiem, aby to ryzyko zminimalizować.

Wspinaczka dla dzieci

Czy maluchy też mogą wspinać się na ściance? Oczywiście! Na Climbing Spot przychodzą nawet przedszkolaki. Nie muszą być wcale wysportowane- podstawowe przygotowanie fizyczne wystarczy, by świetnie sobie radziły. Dzieci czują się pewniej w towarzystwie rodziców, dlatego warto wziąć strój sportowy i powspinać się razem z maluchem. Zapoznaj się z naszą ofertą zajęć wspinaczkowych dla dzieci- jest dostępna w dziale „sekcje”.

 

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości, chętnie na nie odpowiemy, choć najlepiej jest po prostu przyjść i przekonać się samemu, jak przyjemne jest wspinanie.

Serdecznie zapraszamy!